Pracownia Diagnostyki Obrazowej – TK

Lokalizacja
Budynek Główny Szpitala – parter

 Rejestracja: (75) 744-90-04 od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00

Godziny pracy: od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 18:00

 

Informujemy, że od dnia 15.02.2023 na podstawie umowy z Dolnośląskim Odziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu, są realizowane ambulatoryjne badania diagnostyczne w Pracowni Tomografii Komputerowej.

Zasady realizacji bezpłatnych badań TK finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia:

  1. Poradnie specjalistyczne – skierowania wystawia lekarz specjalista. Jednostka w której pracuje lekarz kierujący musi być poradnią specjalistyczną i posiadać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
  2. Poradnia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – skierowanie na tomografię klatki piersiowej wystawione, w przypadku zmian udokumentowanych radiologicznie.

Skierowanie na badanie wymaga formy elektronicznej wraz ze skierowaniem w wersji papierowej i formularzem zgody pacjenta.

 

Cennik Badań TK

Badanie tomografem komputerowym jest bezbolesną i szybką metodą diagnostyki obrazowej. Badanie wykonuje się na zlecenie i zawsze wymaga skierowania od lekarza.

Jak wygląda badanie tomografią komputerową i jak się przygotować
Pacjent przed badaniem TK powinien wykonać poziom kreatyniny we krwi oraz ocenę stężenia TSH. Badania należy wykonać nie wcześniej, niż 2 tygodnie przed terminem badania. Gdy badaniu ma się poddać osoba z chorobą nerek, wynik poziomu kreatyniny nie może być starszy niż 7 dni.

Czas trwania badania wynosi zazwyczaj od 10 do 30 min w zależności od badanej części anatomicznej. W przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego pacjent proszony jest o wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w przeciągu 12 godzin w dniu poprzedzającym badanie.
Na 4-6 godziny przed badaniem pacjent powinien pozostać na czczo (można pić wodę)
Po przeprowadzeniu TK z podaniem środka kontrastującego, należy pić duże ilości wody, aby jak najszybciej wypłukać środek cieniujący z organizmu. W tym celu powinno się przyjmować co najmniej 2 litry płynów dziennie przez kilka dni po badaniu. Podanie jodowych środków kontrastowych nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.